Տեղեկատվական եվ հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաներին եվ դրանց գործնական կիրառմանն էր նվիրված սեպտեմբերի30-ին Նորարարարական- փորձառական արվեստի կենտրոնումբացված  «Digi Tec 2005» ցուցահանդեսը:Ինչպես նշեցին ցուցահանդեսի կազմակերպիչները, այն նպատակ ունի գործարար միջավայր ստեղծել տեղեկատվական եվ հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաներիընկերությունների եվ գործարար սպառողների միջեվ: Ցուցահանդեսը բացեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: Ողջույնի խոսքում խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ այսօր կան լավ հնարավորություններ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները զարգացնելու համար:«Մրցունակ Հայաստան կառուցելու ճանապարհին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը մեր ազգի, մեր երկրի համար ունի բացառիկ նշանակություն»,- ասաց Արթուր Բաղդասարյանը: ԱԺ նախագահը կարեվորեց նման միջոցառումների դերն ու նշանակությունը համակարգը զարգացնելու առումով եվ համոզմունք հայտնեց, որ մի քանի տարի հետո մասնակցելու ցանկություն կհայտնեն հարյուրից ավելի կազմակերպություններ: Նա տեղեկացրեց, որ անցյալ տարի ցուցահանդեսին մասնակցել էին 18, իսկ այս տարի մասնակցում ենարդեն 36կազմակերպություններ:
Ցուցահանդեսը ներառում էր մի քանի բաժիններ: Համակարգչային սարքավորումներ եվ համակարգեր բաժնում ներկայացված էին համակարգիչների, դրանց մասերի, ընդլայնումների, անվտանգության համակարգերի եվ ծառայությունների նոր մշակումներ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նորամուծությունները, ըստ ամենայնի, լայն կիրառում կգտնեն բիզնեսում, էլեկտրոնային կառավարման, հեռահաղորդակցության ոլորտներում: Ցուցահանդեսում ներկայացված էր հայ մասնագետների մշակած «ԻՍՄԱ» `հայերեն-անգլերեն մեքենայական թարգմանություններ կատարելու ծրագիրը: 198 դպրոցն էլ մշակել է ուսումնական ծրագիր, որը հնարավորություն է տալիս աշակերտներինիրենց տնային առաջադրանքները ուսուցիչներիններկայացնել ինտերնետի միջոցով:Հետաքրքիր նորամուծություններեն արվել համակարգչային գրաֆիկայի, մուլտիմեդիայի բնագավառներում,մշակվել են գիտահետազոտական աշխատանքների, ֆինանսաբանկային ծառայություններիեվ հաշվապահական համակարգի գործառույթների վերաբերվող համալիր ծրագրերի փաթեթներ:
Ինչպես նշեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, ցուցահանդեսը տպավորիչ է. կա իրական առաջընթաց ու հնարավորություն այդ առաջընթացը բազմապատկելու համար:

The exhibition “Digi Tec 2005” that opened in the Innovative-Experimental Art Center on 30 September was dedicated to the information and telecommunication technologies and their practical use. As the organizers of the exhibition mentioned, it aims to create a business environment between the companies of information and telecommunication technologies and business consumers. Artur Baghdasaryan, Speaker of NA, opened the exhibition. The Speaker of the Parliament mentioned in his welcoming speech that today there are good opportunities for developing information technologies. “The development of information technologies is of exclusive significance for our nation, for our country on the way to competitive Armenia,” said Artur Baghdasaryan. The NA Speaker considered important the role of such events for the development of the system and expressed his conviction that after a couple of years there will be more than hundred organizations willing to participate.He informed that last year 18 organizations participated in the exhibition, this year there were there were already 36 of them.
The exhibition included several sections. New developments of computers, computer parts, enlargements, security systems and services were presented in the section of computer equipments and systems. The innovations of information technologies will be widely applied in business, electronic management and telecommunications spheres. The exhibition presented the program “ISMA” of automatic Armenian-English translations developed by Armenian specialists. The school # 198 developed a program, which enables the pupils present their home works to their teachers on line. There are interesting innovations in computer graphics, multimedia. Packages of complex programs concerning scientific research tasks, financial and banking services, accounting systems have been developed.
As Artur Baghdasaryan mentioned, the exhibition is impressive: there is real progress and an opportunity to multiply that progress.