Տեղեկատվական եվ հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաներին եվ դրանց գործնական կիրառմանն էր նվիրված սեպտեմբերի30-ին Նորարարարական- փորձառական արվեստի կենտրոնումբացված  «Digi Tec 2005» ցուցահանդեսը:Ինչպես նշեցին ցուցահանդեսի կազմակերպիչները, այն նպատակ ունի գործարար միջավայր ստեղծել տեղեկատվական եվ հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաներիընկերությունների եվ գործարար սպառողների միջեվ: Ցուցահանդեսը բացեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: Ողջույնի խոսքում խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ այսօր կան լավ հնարավորություններ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները զարգացնելու համար:«Մրցունակ Հայաստան կառուցելու ճանապարհին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը մեր ազգի, մեր երկրի համար ունի բացառիկ նշանակություն»,- ասաց Արթուր Բաղդասարյանը: ԱԺ նախագահը կարեվորեց նման միջոցառումների դերն ու նշանակությունը համակարգը զարգացնելու առումով եվ համոզմունք հայտնեց, որ մի քանի տարի հետո մասնակցելու ցանկություն կհայտնեն հարյուրից ավելի կազմակերպություններ: Նա տեղեկացրեց, որ անցյալ տարի ցուցահանդեսին մասնակցել էին 18, իսկ այս տարի մասնակցում ենարդեն 36կազմակերպություններ:
Ցուցահանդեսը ներառում էր մի քանի բաժիններ: Համակարգչային սարքավորումներ եվ համակարգեր բաժնում ներկայացված էին համակարգիչների, դրանց մասերի, ընդլայնումների, անվտանգության համակարգերի եվ ծառայությունների նոր մշակումներ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նորամուծությունները, ըստ ամենայնի, լայն կիրառում կգտնեն բիզնեսում, էլեկտրոնային կառավարման, հեռահաղորդակցության ոլորտներում: Ցուցահանդեսում ներկայացված էր հայ մասնագետների մշակած «ԻՍՄԱ» `հայերեն-անգլերեն մեքենայական թարգմանություններ կատարելու ծրագիրը: 198 դպրոցն էլ մշակել է ուսումնական ծրագիր, որը հնարավորություն է տալիս աշակերտներինիրենց տնային առաջադրանքները ուսուցիչներիններկայացնել ինտերնետի միջոցով:Հետաքրքիր նորամուծություններեն արվել համակարգչային գրաֆիկայի, մուլտիմեդիայի բնագավառներում,մշակվել են գիտահետազոտական աշխատանքների, ֆինանսաբանկային ծառայություններիեվ հաշվապահական համակարգի գործառույթների վերաբերվող համալիր ծրագրերի փաթեթներ:
Ինչպես նշեց ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, ցուցահանդեսը տպավորիչ է. կա իրական առաջընթաց ու հնարավորություն այդ առաջընթացը բազմապատկելու համար:

Информационным и телекоммуникационным технологиям и их прикладному применению была посвящена выставка “ Digi Tec 2005”, открывшаяся 30 сентября в Центре опытно-новаторского искусства. Как отметили организаторы выставки, она имеет целью создать деловую обстановку между информационными и телекоммуникационными компаниями и деловыми потребителями. Выставку открыл Председатель НС Артур Багадасарян. В приветственном слове председатель парламента отметил, что сегодня есть хорошие возможности для развития информационных технологий. “На пути созидания конкурентоспособной Армении развитие информационных технологий  для нашей нации, для нашей страны имеет исключительное значение”, - сказал А.Багдасарян. Председатель НС подчеркнул важность роли и значения подобных мероприятий в плане развития системы и выразил уверенность, что спустя несколько лет желание участвовать выразят более ста организаций. Он сообщил, что в прошлом году в выставке участвовали 18 организаций, а в этом году уже - 36.
Выставка  включает несколько разделов. В разделе компьютерных приборов и систем представлены новые разработки компьютеров, их комплектующих, систем  и услуг безопасности и т.д. Нововведения в области информационных технологий, по-видимому, найдут широкое применение в сферах бизнеса, электронного управления, телекоммуникации. На выставке была представлена разработанная армянскими специалистами программа армяно-английского машинного перевода “ИСМА”. А школа N168 разработала учебную программу, дающую возможность учащимся представлять свои домашние задания через Интернет. Интересные нововведения сделаны в областях компьютерной графики, мультимедии, разработаны пакеты комплексных программ научно-исследовательских работ, финансово-банковских услуг и функций бухгалтерских систем.
Как отметил Председатель НС Артур Багдасарян, выставка впечатляет: очевидно реальное продвижение вперед и возможности для умножения этого прогресса.